-
ul. Szpitalna 32, 88-400 Żnin
-
52 303 01 69
-
pcpr@pcpr-znin.pl
Na mocy Zarządzenia Nr 22/2021 Starosty Żnińskiego z dnia 12 kwietnia 2021 roku powołana została na 4-letnią kadencję Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Żninie, jako organ doradczy Starosty Żnińskiego, w sprawach osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z zapisami art. 44b i 44c ust. 2 i 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do zakresu działania powiatowych społecznych rad ds. osób niepełnosprawnych należy m.in. opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Z dniem 12 kwietnia 2021 r. została powołana przez Starostę Żnińskiego Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Żninie w składzie:
1. Andrzej Klockowski – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żninie – przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
2. Lidia Bratz – przedstawiciel Ligii Kobiet Polskich, Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żninie, wiceprzewodnicząca Rady.
3. Katarzyna Kurek – przedstawiciel Stowarzyszenia „Kapitał Zaufania” w Żninie, sekretarz Rady.
4. Elżbieta Górska – przedstawiciel Gminy Janowiec Wielkopolski, członek Rady.
5. Jerzy Kowalski – przedstawiciel Stowarzyszenia Osób ze Stwardnieniem Rozsianym w Żninie, członek Rady.
PODSTAWA PRAWNA
- art. 44b i art. 44c ust.2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. Nr 100, z późn. zm.)
- rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2003 r. Nr 62, poz. 560).
ORGANIZACJA I TRYB DZIAŁANIA RADY
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych składa się z 5 osób.
Powoływane są one spośród przedstawicieli, działających na terenie danego powiatu, miasta na prawach powiatu- organizacji pozarządowych oraz przedstawiciela władz samorządowych.
Rada jest organem opiniodawczo - doradczym, jej kadencja trwa 4 lata.
Do zakresu działania rady, zgodnie z Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r z późniejszymi zmianami, należy:
1) Inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
a) Integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
b) Realizacja praw osób niepełnosprawnych.
2) Opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
3) Ocena realizacji programów.
4) Opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Rada zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy członków powiatowej rady dokonuje wyboru przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
Posiedzenia zwoływane są przez przewodniczącego Rady. Pracami Rady kieruje przewodniczący,
we współdziałaniu z pozostałymi członkami prezydium Rady.
Posiedzenia powiatowej rady odbywają się, co najmniej raz na kwartał.